Az általunk kínált cPanel tárhelycsomagok mindegyike használható, mint dinamikus DNS szerver. Ez egy hasznos szolgáltatás lehet olyan Ügyfeleinknek, akik dinamikus IP címmel rendelkező távoli végpontokat szeretnének elérni.
A DynDNS (Dinamikus névrendszer) egy olyan szolgáltatás, amely a regisztrált domainnév aldomainjén (pl. iroda.domainem.hu) keresztül lehetővé teszi küső eszközök számára egy publikus, dinamikus IP címmel rendelkező hálózati eszközhöz történő csatlakozást.
A szolgáltatás kompatibilis a legtöbb routerrel, NAS-al, valamint Windows és Linux klienssel, mivel a használatához csak egy URL meghívása szükséges.
A domain a cPanel -> Dynamic DNS menüpontjában hozható létre. A létrehozás során szükséges megadni az aldomaint, valamint kiválasztani a fődomaint és opcionálisan megadható egy megjegyzés.
A létrehozás után elérhetővé válik a frissítéshez használható URL, melynek meghívása után a cPanel felületén megjelenik a publikus IP címe a hálózatnak, ahonnan az URL-t meghívták:
Ahhoz, hogy a dinamikus IP változásakor automatikusan frissüljön a DNS rekord, szükséges a frissítések ütemezése. Ezt Mikrotik rendszerben például az alábbi parancsok kiadásával lehet megtenni:
/system script add name=dnsupdate source="/tool fetch url=https://domainem/cpanelwebcall/hash output=none" /system scheduler add interval=00:10:00 name=dnsupdate on-event=dnsupdate
Windows és Linux rendszereknél is használható cURL a cPanelben megtalálható URL meghívására:
curl https://domainem/cpanelwebcall/hash
Windowsnál az ütemezés feladatütemező segítségével hozható létre, míg Linux esetén a crontab használható.
Synology NAS esetén az ütemezés a feladatidőzítő segítségével oldható meg:
A DynDNS menüponttal létrehozott domainekhez szintén kiállít a rendszer egy AutoSSL tanúsítványt is, ami a cPanel -> Dynamic DNS menüpontról tölthető le, valamint lejárata után a megújított tanúsítvány is innen érhető el.